Egoverment MONITOR 2013 rezultatų apžvalga.
Nors daugelyje šalių elektroninės valstybinės paslaugos pradėjo savo veiklą sėkmingai, tačiau praėjus kuriam laikui, vartotojų aktyvumas naudojantis elektroninėmis valstybės paslaugomis truputį mažėja.
eGoverment MONITOR 2013 pateikia tokius duomenis:
2013 m. statistiniais duomenimis daugiausia piliečių visomis elektroninėmis valdžios paslaugomis naudojosi Austrijoje 65 proc. Švedijoje-53 proc. Trečioje vietoje Šveicarija 50 proc., ketvirtoje vietoje Vokietija 36 palyginus su praėjusiais metais naudojimasis eletroninės valdžios paslaugomis sumažėjo 9 proc. Didžiojoje Britanijoje 34 proc., JAV-24 proc.
Dalis piliečių naudotis elektroninėmis paslaugomis negali arba neturi teisės, kiti bijo asmens duomenų vagysčių ir sudėtingos vartotojo sąsajos bei naujovių.
Daugumos apklaustų piliečių nuomone didžiausi elektroninių valstybės paslaugų trūkumai yra šie:
1. Ne visas paslaugas įmanoma gauti internetu, dažnai vis tiek reikia apsilankyti įstaigoje.
2. Per daug sudėtinga vartotojo sąsaja
3. Nerimas dėl asmens duomenų vagysčių
Tačiau daugiausiai elektroninėmis paslaugomis besinaudojančių valstybių piliečiai (Vokietija, Austrija, Šveicarija) nurodo ir elektroninių valstybės paslaugų privalumus:
1. Galimybė susisiekti su valstybės atstovais socialiniuose tinkluose
2. Socialiniai tinklai padeda politikams laiku pastebėti visuomenės nuomonės pokyčius
3. Galimybė naudotis elektroniniu mokesčių deklaravimu
O kokios “mobilios vyriausybės” perspektyvos?
Nors daugelyje šalių vis labiau plinta mobilieji įrenginiai taip pat auga ir mobiliojo interneto naudojimas, tačiau “mobilios vyriausybės”, kuri būtų prieinama visur ir visada, kur tik veikia belaidis internetas arba mobilusis ryšys, dar teks palaukti.
Kaip rodo apklausų duomenys labiausiai “mobiliosios vyriausybės” laukia austrai 68 proc. (22 proc nurodo, kad galimybė tvarkyti su valstybe susijusius formalumus, naudojantis mobiliais įrenginiais yra svarbu, o 46 proc. mano, kad tokia galimybė labai svarbi). Šveicarijoje “mobili vyriausybė” yra ne taip laukiama, o Vokietijoje piliečiai “mobilios vyriausybės” trokšta dar mažiau.
2012 m. apklausų statistiniai duomenys rodo, kad net 66 proc. JAV piliečių ateityje nenori naudotis mobiliosiomis elektroninėmis valstybės paslaugomis, o Vokietijoje tokių yra 61 proc.
Tikriausiai “mobiliosios vyriausybės” dar teks palaukti.