images

Elektroninė sveikatos kortelė Vokietijoje

 

Priverstinėmis vykdymo priemonėmis juodai-geltona Federalinė vyriausybė nori išjudinti merdėjantį milijardus kainavusį projektą „Elektroninė sveikatos kortelė“. Pagal įstatymą visi sveikatos draudimai buvo įpareigoti iki 2011 pabaigos mažiausiai dešimt procentų jų apdraustų žmonių aprūpinti elektronine sveikatos kortele.
Iš viso per dvylika mėnesių turi būti pagaminta ir išdalinta 7 milijonai kortelių. Kitaip gręsia baudos: sveikatos draudimams turi būti sumažintos valdymo išlaidos dviem procentais, kas turėtų reikšti milijonus.

 

Jau nekalbama daugiau apie bandomąjį Šiaurės Reino regioną, kur iš viso 9 milijonai apdraustų žmonių pagal išankstinį planą jau nuo metų pabaigos turi piniginėje turėti elektroninę kortelę. Dabar kortelė turi būti išdalinta federaliniu mąstu. Tuo tarpu kortelių leidimas jau testiniame regione vyko sraigės tempu, kadangi neapibrėžtumas apie tai, ką galėtų elektroninė sveikatos kortelė, yra labai didelis.

 

Reino žemės/Hamburgo AOK, turinti beveik tris milijonus apdraustų žmonių, didžiausias Šiaurės Reino regiono sveikatos draudimas, iki šiol išdavė tik 25 000 kortelių. 2,4 milijonai turi būti pas AOK federaliniu mąstu iki 2011 pabaigos. Pas Techniker sveikatos draudimą iki šiol yra išduota tik 5000 naujų kortelių, federaliniu mąstu reikalaujama 760 000.

 

„Prievarta yra visada blogiausia priemonė“, sako Reino žemės/Hamburgo AOK vadovas Wilfriedas Jacobsas. Visgi jau keturi metai sveikatos kortelė yra įstatymiškai patvirtinta. „Su kortele buvo tik žaidžiama.“ Jau trumpai po starto spalio mėn. 2009 užstrigo leidimas, ir naujas startas po ginčo tarp sveikatos draudimų ir politikos neatnešė pajudėjimo. Iki šiol naujoji elektroninė sveikatos kortelė gali ne kiek daugiau nei senoji draudimo kortelė. Nauji yra fotografija ir užsienio ligoninės pažyma. Taip pat profilio duomenys gali vestuvių arba persikraustymo metu būti pakeisti internetu, ne taip kaip anksčiau turėdavo būti spausdinama nauja kortelė. „Tačiau to neužtenka šitai investicijai“, sako Jacobsas. „Dar turi būti daug daugiau įrašoma“.

 

Nauja kortelė turi didelę atmintį, kuri, tiesa, išskyrus avarinius duomenis apie kraujo grupę arba apie alergijas turi įtakos tik internetu. Kortelė gali turėti žymas organų aukojimo pažymai, elektroninį receptą, taip pat paslaugų sustabdymą arba pridėtinio mokesčio statusą. Sveikatos draudimai ypač vertina elektroninę paciento ligos istoriją, kad pabaigti popieriaus karą tarp gydytojų kabinetų ir sveikatos draudimų.