Elektroniniai pasai nuo 2011-ų metų turi palengvinti rusams gyvenimą. Asmeniniai duomenys, nuorodos į sveikatos ir pensijos draudimus – visa tai bus įrašyta mikroschemoje. Savininkams pasas atneš šansų ir rizikų. Stovėti eilėje pas gydytoją gali tuoj būti praeitis. Kritikai baiminasi diskriminacijos.

Sergejus Sobjaninas, atsakingas už valstybinę programą „elektroninė valdžia“, pranešė: nuo 2011-ų metų kiekvienas rusas galės įsigyti elektroninį pasą. Tai yra nauja komunikacijos priemonė, gyrėsi Sobjaninas. Santykiai tarp piliečių ir valdžios bus pagilinti naujos technikos pagalba.

Įstatymo projektas naujos kortelės su mikroschema įvedimui jau yra. Jį sukūrė Putino partijos Jedinaja Rossija deputatė. Konkrečiai naujas elektroninis pasas neturi pakeisti įprasto rusiško paso, tik jį papildyti. Su naująja kortele galima naudotis nuo 700-ų iki 800-ų paslaugų.

Naujas pasas bus sujungtas su savininko banko sąskaita. Į kortelę su mikroschema gali būti pervesti atlyginimas arba pensija. Taip pat galima su plastikine kortele apmokėti paslaugas. Pasas bus naudojamas prie namų kompiuterio.

Elektroninis pasas šiuo metu testuojamas daugelyje Rusijos regionų. Maskva, Tatarstanas, Baškirija ir Saratovo regionai priklauso prie jų. 2011-ais metais projektas bus išplėstas visoje šalyje, pranešė Sergejus Sobjaninas. Paso turėjimas nėra prievolė. Ar kažkas nori naudotis nauju techniniu valdžios žaisliuku priklauso nuo norų.

Nemokamai supaprastinto gyvenimo aišku nebus. Kiek pinigų turės pakloti vienas rusas, kad gautų elektroninę kortelę su mikroschema, apie tai tyli projekto vadovai. Vienos įmonės vadovas, kuri gamina įvairias korteles, spėja, kad valstybė už milijono kortelių užsakymą turės mokėti penkis rublius už vienetą. Už penkis rublius rusai naujo paso aišku negaus. „Kaina bus matyt daug didesnė“.

Naujų pasų priešininkai baiminasi diskriminacijos. Kai vieni, kurie tai gali sau leisti, susiorganizuos terminą pas gydytoją keliais pelės paspaudimais, kiti stovės ilgoje eilėje klinikoje. Netgi jei pensininkas turi reikiamą smulkių pinigų sumą, tai dar nereiškia, kad jis turi interneto prieigą ar gali ja naudotis.

Duomenų saugumo tema nėra tokia svarbi diskusijoje. Tuo tarpu duomenų saugotojai turėtų rimtai susirūpinti. Naujame pase bus įrašyti visi duomenys apie išlaidas ir įplaukas, asmeniniai duomenys, nuorodos apie iš- ir įvažiavimą. Kas šitą pasą iššifruos, gaus labai daug svarbios informacijos.

Šaltinis: http://www.mdz-moskau.eu/elektronischepersoenlichkeit/