images

Prie ne visiškai naujų inovacijų, kurios formuoja mūsų kasdienį gyvenimą, priklauso internetas. Ne tik jauniems žmonėms yra beveik neįsivaizduojama, kaip be šio išradimo išvis būtų galima gyventi. Kazachstane šiuo metu yra apie penki milijonai vartotojų, kurie pagrinde gyvena miestuose. Tinklas keičia ekonomikos struktūras, vis mažiau reikia mums patiems dalyvauti asmeniškai, galime leisti mus aptarnauti per atstumą. Tiesa, mes priklausome šiandien nuo interneto tiek pat, kiek nuo stabilaus elektros arba vandens tiekimo, tačiau tai tik privalumai.

 

Daugelyje sričių mes esame tik galimybių pradžioje, pavyzdžiui valstybinės tarnybos internete. Pranašumas yra, kad nereikia stovėti eilėse suplėkusiose institucijose, kol prieisim prie daugiau ar mažiau draugiško tarnautojo, kuris paaiškins, kad ką tik užpildėm ne tą formuliarą. Visa tai vadinama elektronine vyriausybe ir turi ne tik palengvinti gyvenimą piliečiams, bet ir sutaupyti valstybinio valdymo išlaidas. Į tai nėra ką pasakyti, juk sutaupomi mokesčiai, kurie gali būti panaudojami kitoje vietoje.

 

Ir Kazachstane jau prieš kelis metus buvo nuspręsta valdymo struktūras racionalizuoti interneto pagalba. Žinoma tam turi būti identifikuota internetui tinkama tarnyba, ne viską galima išspręsti elektroniniu būdu. Tačiau daug daugiau, nei galima įsivaizduoti. Svarbu yra pritaikyti piliečiui reikalingus popierius, įrodymus arba registracijas prie interneto. Galiausiai vartotojas turi sėdėti prie kompiuterio ne ilgiau nei institucijų laukiamąjame. Vien jau tai yra dėmesio verta užduotis, taip pat viskas turi būti apsaugoti nuo klastočių, nes niekas nenori pikto kaimyno priregistruoto neegzistuojančio kūdikio – tai tik pavyzdys.

 

Natūraliai yra per internetą pasiekiamų valstybinių paslaugų pasiūla ir Kazachstane dar labai diferencijuota. Dauguma ministerijų siūlo tik vieną arba dvi paslaugas, tik teisingumo ministerija turi jau 20-ies paslaugų pasiūlą. Ypač paklausūs šiuo metu yra nekilnojamo turto pirkimo ir pardavimo registravimai, toliau seka įvairių asmeninių gyvenimo pasikeitimų registravimai (adresų keitimai, vardų keitimai, gimimai ir mirtys).

 

Iki šiol atliktos transakcijos ir jų augimas nepaisant vis dar ribotų interneto vartotojų yra įspūdingos. Pavyzdžiui 2010 metų bėgyje per vyriausybės portalą www.egov.kz buvo išduoti 1.000.671 bendri pažymėjimai (labai populiarios „spravki“). Šitas visų metų skaičius buvo šiais 2011 metais pasiektas per pirmus keturis mėnesius. Pirmaujantys praeitais metais buvo spravki nekilnojamo turto srityje. Ne mažiau kaip 1,3 milijonų kartų buvo jie išduoti per e-portalą. Minėtas valstybės puslapis aplankomas apie 11.000 kartų kasdien, pusė milijono žmonių užsiregistravo elektroniniam parašui. Tai yra reikalavimas tam, kad galima būtų dalyvauti elektroniniame procese ir sutaupyti sau ir savo valstybei laiką ir nervus.

 

Tiesa, paskui šį išradimą šlubuoja įmonių transakcijos ir būtent dėl valstybinių vietų pasiūlos stygiaus. Vertinant tai pozityviai, galima nurodyti esminių pasiruošimų būtinybę. Žiūrint į tai kritiškai, galima spėti, kad kai kurie tarnautojai nenori atsisakyti jų pinigų karvės. Galiausiai procesų elektronizavimas yra ir galimybė apsunkinti korupciją, jei jau ne visiškai jos išvengti.