images

Kokios mintys ateina į galvą išgirdus žodį Kinija? Kiekvienam skirtingos, popierius, šilkas, Marko Polo kelionės, diktatorius Mao, vieno vaiko politika, gyventojų perteklius, valdžios diktatūra politikoje, interneto, telefono ryšių ir visokia kitokia piliečių ir atvykėlių kontrolė ir sekimas.

Žengimas į elektroninę erdvę su noru visiškai kontroliuoti savo piliečius visiškai nesiderina, tačiau kiniečiai nors ir kontroliuojami bei turėdami ribotas galimybes naudotis internetu vis dėl to skverbiasi į elektroninę erdvę, nors šioje šalyje uždrausti tokie vakariečiams įprasti dalykai kaip Facebook, Twitter ir panašiai.

Vis dėl to Kinija turi savo labai populiarų Twitter analogą Weibo socialinį tinklą.

Nors Kinijos vyriausybė trokšte trokšta kontroliuoti savo piliečius, tačiau jos paslaugos savo piliečiams internete daugiausia yra informacinio pobūdžio, nekalbant jau apie tai, kad Kinijos piliečiai galėtų daryti įtaką valdžios sprendimams.

Ir nors Kinija pagal elektroninės valdžios indeksą pasaulyje yra 78 ir nepatenka į 50-tuką, tačiau šios šalies valdžia pamažu, tampa elektronine, kas naudinga ne tik užsienio, bet ir vietiniam verslui.

Kinijos e-valdžios projektai nėra centralizuoti prie e-valdžios kūrimo prisideda ir regionai. Pvz. Guangdong ir Guangzhou centrinės valdžios bei Kinijos telekomunikacijos giganto Unicom ambicingas elektroninės valdžios projektas kurio trukmė 20 metų ir iš kurio tikimasi stabilios elektroninės vyriausybės sistemos sukūrimo, šis projektas padėtų informuoti piliečius, padėtų jiems greičiau keistis informacija su valdžios struktūromis paskatintų provincijų pramonę ir ekonomiką.