Interviu su Rauliu Rojasu

Raulis Rojasas, matematikos, informatikos ir dirbtinio intelekto Berlyno laisvojo universiteto profesorius, priklauso su savo Berlyno tyrėjų grupe prie nedaugelio mokslininkų, kurie dalyvauja nevairuojamų, autonominių automobilių kūrime.

Pone Rojas, kiek Doko Brauno ir Marčio Makflajaus is filmo „Atgal į ateitį“ slypi Jumyse?

Bet kokiu atveju daugiau Doko Brauno – Martis buvo genialus chaotas, Braunas buvo daugiau mokslininkas, kuriame atpažįstu save. Moksle mes visi turim būti šiek tiek išprotėję, koks buvo Dokas.

Jūs nuo seno domitės dirbtiniu intelektu, sukūrėte futbolą žaidžiančius robotus ir prieš tris metus pristatėte „MadeInGermany“ – automobilį, kuris visiškai apsieina be žmogiško valdymo ir braunasi per Berlyno gatvių eismą. Baimę sukelianti mintis. Kam mums reikia savaeigių automobilių – ar jie tikrai gali atstoti vairuotoją?

Motyvacija yra gana paprasta: kalbame apie dalijimąsi automobiliais, kurio metu daug žmonių dalinasi automobiliu, kuris naudojamas tik važiavimui. Šiandien automobiliu važiuoja vidutiniškai 1,3 asmenys. Tai reiškia, kad kiekviename automobilyje praktiškai sėdi asmuo, kuris yra visiškai nereikalingas. Tai turėtų būti keturi ar daugiau. Vien todėl, kad mes nesugebame paversti automobilio į viešąjį transportą, užstringame nervuojančiuose kamščiuose ir kilometrų ilgio skardos lavinose. Autonominiai automobiliai yra taksi, kurios valdomos kompiuterio, kuris nepavargsta ir gali važiuoti ištisą parą. Automobiliai taip yra pilnai išnaudoti ir gali patogiai transportuoti žmonių mases. Šalia to autonominiai automobiliai važiuos geriau ir atsargiau – tokio lygio mes žmonės niekada nepasieksime. Kompiuteris gali apžvelgti eismą 360 laipsnių kampu. Dar trūksta važiavimo intelekto – bet tai bus ateityje.

Ar mums tikrai reikia autonominio automobilio – argi nejudame pakankamai patogiai per gyvenimą?

Mažumai važiavimas automobiliu yra pramoga. Tik pagalvokite apie Meksikos didmiestį arba panašiai didelius miestus. Net Berlyne važiuoti automobiliu nėra smagu. Daug svarbiau yra geriau išnaudoti laiką, kaip tai daro turtingi žmonės, kurie turi nuosavą vairuotoją. Mes norime visus žmones padaryti turtingais.

Įsivaizduokite tokią sceną: automobilis važiuoja vienas, galinėje sėdynėje sėdi į savo darbą įsigilinusi verslo moteris, priekyje stabdantis sunkvežimis, dešinėje vaikas su dviračiu ir šalmu, kairėje dviratininkas be šalmo, gale greitai artėjantis automobilis. Kaip apsispręs automobilis – geriau išgelbėti vaiką ir greičiausiai įvažiuoti į sunkvežimį, arba geriau pasukti į šoną ir blogiausiu atveju sukelti pavojų vaikui?

Suvienyti robotiką ir etiką yra labai sunku. Tokius scenarijus nėra įvaldę netgi žmonės. Neseniai mažas lėktuvas turėjo leistis pakrantėje. Abu lėktuvo pilotai išgyveno, du praeiviai žuvo. Kad likti prie Jūsų pavyzdžio: svarbiausia yra, kad automobilis nenukryptų nuo kelio. Tai yra aišku labai konservatyvi strategija, tačiau tikriausiai vienintelis scenarijus, kurį pripažins įstatymų leidėjas. Ir kaip jau minėta, smarkiai dirbame ties vairuotojo intelektu.

Šaltinis: http://www.helmholtz.de/artikel/wir-wollen-alle-menschen-reich-machen-2893/

Planuojate vertingus pokyčius savo organizacijoje?

Susisiekime