Gausybės rago šalis ar apokalipsė – nano aiškiaregių ginčas

Nano technikai priskiriamas milžiniškas potencialas, nors ligšioliniai pritaikymai buvo palyginus kuklūs. Tai nuopelnas išgarsėjusių aiškiaregių.

Tarp atomų: tuščia erdvė

Jau prieš 2500 metų graikų filosofas Demokritas suformulavo atomo hipotezę: visa materija susidaro iš mažų dalelių, tarp jų yra tuščia erdvė. Gamtos įvairumas atsiranda skirtingų atomų kombinacija. Tai yra „svarbiausia ir naudingiausia hipotezė, kuri kada nors yra buvusi sukurta apie gamtą“, du tūkstančius metų vėliau pastebėjo JAV fizikas Ričardas Feinmanas.

Nėra neįmanoma: daiktus kurti „atomas po atomo“

Ten dar daug vietos apačioje“, išpranašavo vėlesnis Nobelio premijos laureatas Feinmanas 1959-ais metais pranešimo metu, kuris šiandien pripažįstamas kaip techninio atomų pasaulio užkariavimo pradžia. Kokias mažas, buvo jo klausimas, galima kurti mašinas? „Nei vienas fizikos dėsnis nedraudžia, daiktus kurti atomas po atomo“, pranešė Feinmanas savo atrinktai publikai ir kalbėjo apie nano technologiją, dar prieš atsirandant šiam žodžiui.

Nuskaitymo tunelinis mikroskopas atvėrė duris

Kiekvienai vizijai reikia įrankių. Atomų pasaulio vartus 1982-ais metais atvėrė Gerdas Biningas ir Hainrichas Roreris Šveicarijos IBM laboratorijoje Riušlikone: jie sukūrė nuskaitymo tunelinį mikroskopą, su kuriuo galima ne tik stebėti atomus, bet ir juos perstumti. Po keturių metų jie už tai gavo Nobelio premiją.

Nano mašinos kaip kūrimo mašinos

Beveik tuo pačiu metu amerikietis Erikas Dreksleris su savo bestseleriu „Kūrimo mašinos“ sukėlė nano karštligę, kuri liko iki šių dienų. Dreksleriui žmonijos persikėlimas į gausybės rago šalį jau nebetoli. Kraujyje plaukiojantys mini povandeniniai laivai priklauso prie Drekslerio vizijos taip pat kaip nano surinkėjai, kurie gali atomas po atomo sukurti bet kokį daiktą.

Taikus žmogaus ir mašinos bendradarbiavimas?

Bilas Džojus, bendras kompiuterinio giganto Sun Microsystems įkūrėjas yra visa kita nei modernios technikos priešas, tačiau mano, kad žmogaus ir mašinos taikus bendradarbiavimas yra neįmanomas. Jo prieš du metus paskelbtame straipsnyje „Kodėl ateičiai mes nereikalingi“, jis nustato, kad robotikos, genų technologijos ir nano technologijos kombinacija atidarys naujovišką Pandoros skrynią. „Biologiniai sutvėrimai dar niekada neišgyveno susidūrę su pranašesniais konkurentais“, argumentuoja jis. Žmonės kaip nano mašinų zoologijos sodo gyventojai, kuri sumala į miltus visą pasaulio materiją, tokios yra kompiuterinio eksperto siaubo vizijos. Žmogus kaip rūšis, kuriai kyla pavojus, ir tai ne tik po 100 metų, bet jau po 30 metų. Vienintelė išeitis pasak Džojaus: atsisakyti nano tyrimų.

Šaltinis: http://www.stern.de/panorama/wissen/natur/nanotechnologie-nanotechnik-aus-dem-zwergenreich-soll-die-welt-veraendern-3377504.html

Planuojate vertingus pokyčius savo organizacijoje?

Susisiekime