Kokią įtaką daro technologijos mūsų socialiniam gyvenimui?

Pažanga mūsų skaitmeniniame pasaulyje siūlo neįtikėtiną potencialą, tačiau turi ir baimę sukeliančių aspektų. Kadangi technologija nuveda mus į vietas, kuriose nenorime būti. Baugina tai, kokią psichologinę valdžią turi išmanieji telefonai mūsų gyvenime – jie keičia ne tik, ką ir kaip mes darome, bet ir tai, kas mes esame… Apmąstymas.

Daug dalykų, kuriuos mes šiandien darome šalia kitų, kaip tikrinti Facebooko profilį arba el. paštą susirinkimo arba paskaitos metu, prieš kurį laiką būtų buvę keista arba trukdytų. Tačiau tai taip greitai tapo normaliu reiškiniu, kad mes tai darome šiandien kaip savaime suprantamą dalyką.

Tikri santykiai arba grynos sąsajos

Tačiau taip paspendžiame patys sau spąstus. Ne tik dėl pobūdžio, kaip mes kuriame santykius vieni su kitu, bet ir dėl to, kaip mes apsieiname su savimi ir savo gebėjimu apmąstyti patys save. Žmonės nori šiame pasaulyje, kur viskas atrodo pasiekiama, ir viską turėti. Jie nori būti su žmonėmis, tačiau tuo pačiu ir kitose vietose, kuriose gali būti su kitais žmonėmis. Mes norime kontroliuoti visas savo gyvenimo sritis. O čia yra didelis technologijos pranašumas, kur sąsajos yra svarbiau nei tikri santykiai. Kadangi WhatsApp žinutes arba Facebooko įrašus galima kontroliuoti, priešingai nei tikrus pokalbius. Aš galiu pateikti, ką aš tikrai noriu parodyti, aš galiu būti tiksliai tas asmuo, kuriuo aš noriu būti, arba bent jau vaidinu jį. Mes galime viską (arba beveik viską) valdyti, ištrinti arba pakeisti. Tai neįmanoma tikruose pokalbiuose. Ir taip nutinka, kad mes tikrus santykius paaukojame dėl grynų sąsajų.

Automatinių klausytojų pranašumas

Blogai yra tai, kad žmonės jau priprato prie to, kad tikri pokalbiai tampa labai trumpais – ar mes jau pasiruošę visiškai atsisakyti žmonių?

Kadangi mus dažnai užklumpa jausmas, kad mūsų niekas nesiklauso – ir šis aspektas yra centrinis mūsų santykiuose su technologija. Todėl taip patrauklu turėti Facebooko arba Twitterio profilį arba blogą. Kadangi šie „automatiniai klausytojai“ Facebooke arba Twitteryje, kurie suteikia jausmą, kad mažiausiai 300 žmonių tiksliai seka, ką aš darau, daro gyvenimą svarbiu, arba suteikia iliuziją, kad šie žmonės tavimi rūpinasi.

Mūsų vienatvės baimė

Tačiau kaip mes patekome prie šio taško? Tai susiję su tuo, kad technologija kreipiasi į mus ten, kur mes labiausiai pažeidžiami. Kadangi mes visi vieniši ir vieni su savimi. Taip mes kuriame socialinius tinklus, kuriuos su savo išmaniuoju telefonu turime visur su savimi, kurie suteikia mums sekimo iliuziją be tikros draugystės reikalavimų. Mes kreipiamės į technologiją, kad padėtume sau nesijausti vienišais. Tai santykių būdas, kurį mes galime paprastai kontroliuoti.

Išmanieji telefonai keičia mūsų veiksmus, kadangi jie patenkina tris centrines fantazijas:

  1. Mes galime nukreipti dėmesį ten, kur mes jį norime turėti (pavyzdžiui su nuotraukų atranka, kurias talpiname Facebooke).

  2. Iliuzija, kad mane visada išgirsta.

  3. Mums niekada nereikia būti vieniems.

Aš dalinuosi, vadinasi aš esu.

Tai trečias punktas, kuris skatina mane susimąstyti. Kadangi vienišumas yra problema, kuri reikalauja sprendimo. Taip kuriamos sąsajos, kad nesijaustume vienišais – tačiau šios sąsajos yra be tikro turinio. Tačiau be šių sąsajų mes nebesame patys savimi. Dėl ko mes kuriame vis daugiau sąsajų, kurios turinio atžvilgiu neturi reikšmės, ir izoliuojame save dar daugiau.

Taip mes tampame visuomene, kurioje galioje nebe principas: „aš mąstau, vadinasi aš esu“, o principas: „aš dalinuosi, vadinasi aš esu“. Mes naudojame technologijas, kad pagrįsti tai, kas mes esame.

Apmąstymas

Reikia apmąstymo ir pirma viso diskusijos apie tai, kur mus gali nuvesti mūsų išmanieji telefonai ir kokie pavojai slypi šiame vystymesi socialiniam bendravimui. Tai neturi reikšti, kad reikia atsisakyti išmaniųjų telefonų, tačiau pirma reikia sąmoningesnių santykių su išmaniaisiais telefonais, bet ir pagarbos ir įvertinimo mus supantiems žmonėms. Mes xeit bandome pavyzdžiui gruodžio 15-ą vieną dieną pabūti offline, kad patikrintume, koks yra gyvenimas be interneto.

Šaltinis: http://blog.xeit.ch/2013/12/verbunden-und-doch-allein/

Planuojate vertingus pokyčius savo organizacijoje?

Susisiekime