images

Vokiečių pagalba „elektroninei vyriausybei“ Vakarų Jordanijoje

 

Kad švelniai įtikintų piliečius ir bendradarbius Tahseen Slimi imasi neįprastų priemonių. Po rūkymo uždraudimo įvedimo įstaigose Palestinos miesto Salfeet meras dalino kavą rūkaliams gatvėje. Dabar 8700 gyventojų gali sutaupyti iki 15 procentų elektros ir vandens išlaidų, jeigu dažnai naudojasi visuomeninio valdymo internetu paslaugomis. Salfeet su vokiečių pagalba rašo istoriją. Miesto valdyba prezentuojasi kaip pirma draugiška piliečiams „elektroninė vyriausybė“ Vakarų Jordanijoje.

 

Didelė salė Salfeet rotušėje yra užpildyta iki paskutinės vietos. Kairėje sėdi vyrai, dešinėje moterys. Bassam Disi iš CSU artimai Hanns-Seidel-fondo aiškina, kaip su pelės paspaudimu greitai ir nekomplikuotai patekti į visus virtualaus miesto valdymo kampelius. „Galima pildyti formuliarus, išsiųsti paraiškas ir užsiimti asmeninių duomenų pakeitimu“, sako Disi, kuris 17 metų gyveno Miunchene. Atpuola ir ilga atsakingo darbuotojo paieška. Vienas paspaudimas ir jau pasirodo vardas ir telefono numeris ekrane. Servisas dar tęsiasi: yra darbo vietų paieška, pasiūla, vieša telefonų knyga, gydytojų registras, apžvalga apie visas Palestinos ministerijas arba klubus, yra klientų verbavimas, vestuvių skelbimai taip pat ekstra rubrika tiems 10.000 salfeeterių, kurie dėl Izraelio užgrobimo ir sunkios ekonominės situacijos Palestinos vietovėse išvyko į užsienį.

 

Visa miesto valdyba yra skaidri. Valdybos posėdžių temos jau nebe paslaptis. Piliečiai gali pasiskųsti virtualioje rotušėje arba padaryti pagerinimo pasiūlymus. Būtent tai yra bendro Hanns-Seidel-fondo ir techninio bendradarbiavimo bendrovės projekto tikslas: civilinės visuomenės ir artimo piliečiams, demokratinio valdymo stiprinimas. Patarimo ieškantys palestiniečiai braudamiesi per institucijų džiungles nebeturi verbuoti žmonių mažomis dovanėlėmis. Nei vienas paraiškos teikėjas nebus pirmaujantis, kadangi jis priklauso pareigūno šeimos klanui.

 

Du metus truko projekto paruošimas, sako Hanns-Seidel-fondo regionalinis direktorius, Rudolfas Sussmannas. Kadangi nėra privalomos registracijos, savanoriai turėjo rinkti duomenis visuose namų ūkiuose. Užuot kaip anksčiau slėpus gimimus, ateityje bus dalinami premijos punktai, kai jie bus registruojami, sako jis. „Jei bendruomenė žino, kiek yra vaikų, gali geriau planuoti.“ Nuolaidomis elektros ir vandens sąskaitoms norima padidinti piliečių susidomėjimą interneto naudojimu. „Beveik kiekvienas namų ūkis turi prieigą prie interneto“, sako meras Tahsinas. Mokesčiai yra tiklingai maži. Rotušės apžiūros metu Tahsinas rodo savo kompiuterių centrą darbuotojų ir piliečių mokymams. „Projektas turi būti realizuotas pirmiausia penkiose bendruomenėse“, sako Sussmannas. Jo vizija: kažkada visoje Vakarų Jordanijoje ir Gazos ruože bus e-government.

 

Kuo toliau tęsiasi projektas, tuo didesnė nauda. Daug miestų yra suskaldyti. Miestui Salfeet pavyzdžiui priklauso 19 kaimų. Iš viso yra 600 Izraelio armijos gatvių blokadų ir kontrolinių punktų vakarų Jordanijoje. Važiavimas iki rotušės gali būti ilgas, sunkus ir kartais netgi beviltiškas. „Kas man checkpoint, aš viską darau elektroniniu būdu“, aiškina Sussmanas privalumus. Kartais tai kritikuojama, kad tik tokiais projektais Izraelio užgrobimas daromas „pakenčiamas“ palestiniečiams, sako Sussmannas: „Mūsų užduotis yra padėti žmonėms. Ir tai ne tik tolimoje ateityje.“